CRF1206-FZ-R002ELF
DigiKey Part Number
CRF1206-FZ-R002ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRF1206-FZ-R002ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRF1206-FZ-R002ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRF1206-FZ-R002ELF
Description
RES 0.002 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRF1206-FZ-R002ELF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)