CDSOT23-T24CAN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 23 448
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 2 300
Datasheet
40V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23
CDSOT23-T24CAN
DigiKey Part Number
CDSOT23-T24CANTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOT23-T24CANCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOT23-T24CANDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T24CAN
Description
TVS DIODE 24VWM 40VC SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CDSOT23-T24CAN Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
CAN
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
22pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
26.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40V