3362X-1-101LF
DigiKey Part Number
3362X-101LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362X-1-101LF
Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
100 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3362X-1-101LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%