3310R-125-103L
3310R-125-103L
3310R-125-103L
DigiKey Part Number
3310R-125-103L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3310R-125-103L
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3310R-125-103L Models
Category
Number of Gangs
1
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±20%
Actuator Type
Flatted
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Length
0.220" (5.59mm)
Built in Switch
None
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Mounting Type
Through Hole
Size - Body
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)