SW-031-145
DigiKey Part Number
492-2529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW-031-145
Description
WASHER SHOULDER #4 POLY SULFIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
#4 Shoulder Washer 0.079" (2.00mm) Thick Polyphenylene Sulfide, Glass Filled
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SW-031-145 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Diameter - Outside
0.280" (7.11mm)
Manufacturer
Bivar Inc.
Diameter - Shoulder
0.145" (3.68mm)
Series
Thickness - Overall
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bag
Length - Below Head
0.031" (0.79mm) 1/32"
Part Status
Active
Material
Polyphenylene Sulfide, Glass Filled
Thread/Screw/Hole Size
#4
Base Product Number
Diameter - Inside
0.118" (3.00mm)