Image for SWI5-12-N-P5 is not available
SWI5-12-N-P5
DigiKey Part Number
179-SWI5-12-N-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI5-12-N-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI5-12-N-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
0.89" L x 1.42" W x 1.88" H (22.6mm x 36.0mm x 47.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CSA, FCC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.177 lb (80.29 g)
Power (Watts)
6 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
75mW (Max)