SRBC-10A2A0G
DigiKey Part Number
507-1390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRBC-10A2A0G
Description
DC DC CONVERTER 0.75-5V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 5V 10A 8.3V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRBC-10A2A0G Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
95%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
8.3V
Package / Case
7-SMD Module
Voltage - Input (Max)
14V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.32" H (33.0mm x 13.5mm x 8.1mm)