SDM120-24-UD-P5
DigiKey Part Number
179-SDM120-24-UD-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM120-24-UD-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 120 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SDM120-24-UD-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.39" L x 2.32" W x 1.34" H (137.0mm x 59.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
120 W