SDI65-48-UDC-P6
DigiKey Part Number
179-SDI65-48-UDC-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI65-48-UDC-P6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 65W
Detailed Description
48V 65 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
EDA/CAD Models
SDI65-48-UDC-P6 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
1.36A
Power (Watts)
65 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)