SDI50-24-UC-P5
DigiKey Part Number
179-SDI50-24-UC-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI50-24-UC-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W
Detailed Description
24V 50 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input
EDA/CAD Models
SDI50-24-UC-P5 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
72" (1.83m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord
Size / Dimension
4.53" L x 2.09" W x 1.50" H (115.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
2.1A
Power (Watts)
50 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
150mW (Max)