PFC250-4530G
DigiKey Part Number
PFC250-4530G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFC250-4530G
Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V 2X12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 4 Output 5V 3.3V 12V 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 3
6 A
Mfr
Current - Output 4
3 A
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Voltage - Isolation
2.6 kV
Type
Enclosed
Efficiency
75%
Number of Outputs
4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
3.3V
Size / Dimension
8.50" L x 4.75" W x 2.00" H (215.9mm x 120.7mm x 50.8mm)
Voltage - Output 3
12V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 4
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
40 A
Base Product Number
Current - Output 2
20 A