MVPS600-1024
DigiKey Part Number
179-MVPS600-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVPS600-1024
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
EDA/CAD Models
MVPS600-1024 Models
Voltage - Isolation
4.245 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
8.50" L x 5.00" W x 1.61" H (216.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
25 A