MVPS1000-1048
DigiKey Part Number
179-MVPS1000-1048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVPS1000-1048
Description
AC/DC CONVERTER 48V 1000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
EDA/CAD Models
MVPS1000-1048 Models
Voltage - Isolation
4.245 kV
Series
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
9.51" L x 5.00" W x 1.61" H (241.5mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
20.83 A