MVPS1000-1024
DigiKey Part Number
179-MVPS1000-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVPS1000-1024
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MVPS1000-1024 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.245 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.51" L x 5.00" W x 1.61" H (241.5mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Approval Agency
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
41.67 A