LFMWLT40-1004
DigiKey Part Number
179-LFMWLT40-1004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFMWLT40-1004
Description
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LFMWLT40-1004 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
5.7 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cUL, Nemko, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
830 mA