LEC120-24
DigiKey Part Number
179-LEC120-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEC120-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LEC120-24 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory
Part Status
Obsolete
Efficiency
94%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.26" W x 4.88" H (110.0mm x 32.0mm x 124.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V