0ZCM0016FF2G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1 596
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 9V 160 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
SMT Low Profile PTC Resettable Fuses | First Look
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZCM0016FF2G
DigiKey Part Number
5923-0ZCM0016FF2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCM0016FF2GCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCM0016FF2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCM0016FF2G
Description
PTC RESET FUSE 9V 160MA 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0ZCM0016FF2G Models
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
4.2 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric), Concave
Voltage - Max
9V
Size / Dimension
0.063" L x 0.029" W (1.60mm x 0.73mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
160 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
400 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A