WLS27CWR-850DSQ
DigiKey Part Number
2170-WLS27CWR-850DSQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS27CWR-850DSQ
Description
WLS27 DUAL COLOR LIGHT STRIP; LE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Red, White 33.46" (850.0mm) 12 ~ 30VDC Tubular, Diffused
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Cascadable
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
Red, White
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
600lm Red, 1425lm White
Lens Type
Tubular, Diffused
Length
33.46" (850.0mm)
Profile (W x H)
1.06" (27.0mm) Dia