11-BG00-31-D-024
DigiKey Part Number
2170-11-BG00-31-D-024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11-BG00-31-D-024
Description
RELAY POSITIVELY GUIDED 10AMP 11
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B) 10 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
11-BG00-31-D-024 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Voltage
24VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Operate Time
25 ms
Contact Rating (Current)
10 A