119A-70A00-R02
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
119A-70A00-R02
DigiKey Part Number
4827-119A-70A00-R02TR-ND - Tape & Reel (TR)
4827-119A-70A00-R02CT-ND - Cut Tape (CT)
4827-119A-70A00-R02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
119A-70A00-R02
Description
MINI PCI EXPRESS SOCKET, H=7.0MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 Position Female Connector PCI Express Mini Card Gold 0.031" (0.80mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
119A-70A00-R02 Models
Category
Features
Board Guide
Manufacturer
ATTEND Technology
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
PCI Express Mini Card
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
Flash
Number of Positions/Bay/Row
8; 18
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
52
Color
Black
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Pitch
0.031" (0.80mm)