LCC250-12U-4P
DigiKey Part Number
454-1490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCC250-12U-4P
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Baseplate, IP64, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.00" W x 1.48" H (177.8mm x 101.4mm x 37.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
20.8 A