DS550DC-3
DigiKey Part Number
DS550DC-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS550DC-3
Description
DC/DC CONVERTER 12V 550W
Customer Reference
Detailed Description
Front End DC DC Converter 1 Output 12V 45A 75V Input
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
ARTESYN / Advanced Energy
Current - Output (Max)
45A
Series
Power (Watts)
550W
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Front End
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
12.03" L x 3.07" W x 1.57" H (305.6mm x 78.0mm x 40.0mm)