LTC4120IUD-4.2#PBF
DigiKey Part Number
LTC4120IUD-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4120IUD-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 16QFN
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 16-QFN (3x3)
EDA/CAD Models
LTC4120IUD-4.2#PBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply (Max)
40V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Number of Cells
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Current - Charging
Constant - Programmable
Base Product Number
Charge Current - Max
400mA