LT6200CS8-5#PBF
DigiKey Part Number
LT6200CS8-5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6200CS8-5#PBF
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SO
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SO
EDA/CAD Models
LT6200CS8-5#PBF Models
Category
Voltage - Input Offset
2.5 mV
Mfr
Current - Supply
20mA
Packaging
Tube
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Max)
12.6 V
Amplifier Type
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Number of Circuits
1
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Slew Rate
250V/µs
Supplier Device Package
8-SO
Gain Bandwidth Product
800 MHz