LT1121CST-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1121CST-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1121CST-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1121CST-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1121CST-3.3#TRPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
LT1121CST-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
14 mA
Digi-Reel®
PSRR
58dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA