ADR1001AEZ
DigiKey Part Number
505-ADR1001AEZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADR1001AEZ
Description
IC VREF SERIES 5V 0.25% 20CLCC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series, Buried Zener Voltage Reference IC Fixed 5V V ±0.25% 10 mA 20-CLCC (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADR1001AEZ Models
Category
Temperature Coefficient
36ppm/°C Typical
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
0.6µVp-p
Packaging
Tray
Voltage - Input
9V ~ 36V
Part Status
Active
Current - Supply
2.5mA
Reference Type
Series, Buried Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Package / Case
20-CLCC
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
20-CLCC (9x9)
Tolerance
±0.25%