ADP172ACBZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
ADP172ACBZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP172ACBZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP172ACBZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP172ACBZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-WLCSP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-WLCSP (0.95x1.03)
EDA/CAD Models
ADP172ACBZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
260 nA
Digi-Reel®
PSRR
73dB ~ 47dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
4-UFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.95x1.03)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 300mA