AD8403ARUZ10-REEL
DigiKey Part Number
AD8403ARUZ10-REELTR-ND - Tape & Reel (TR)
AD8403ARUZ10-REELCT-ND - Cut Tape (CT)
AD8403ARUZ10-REELDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD8403ARUZ10-REEL
Description
IC DIG POT 10K 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-TSSOP
EDA/CAD Models
AD8403ARUZ10-REEL Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
500ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C