AD5263BRUZ50
DigiKey Part Number
505-AD5263BRUZ50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5263BRUZ50
Description
IC DIG POT 50K 24-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 256 Taps I2C, SPI Interface 24-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5263BRUZ50 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±4.5V ~ 7.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin, Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
24-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C