QSH5718-76-28-189-10K
DigiKey Part Number
505-QSH5718-76-28-189-10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH5718-76-28-189-10K
Description
STEP MOTOR HYBRID NEMA23 ENC 100
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 23 200.0 Step 2.8 A 3.2VDC
EDA/CAD Models
QSH5718-76-28-189-10K Models
Size / Dimension
Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Packaging
Bulk
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Voltage - Rated
3.2VDC
Coil Resistance
1.13 Ohms
Current Rating (Amps)
2.8 A
Rotor Inertia
480gcm²
Accuracy
±5%