QSH5718-56-28-126
DigiKey Part Number
175-QSH5718-56-28-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH5718-56-28-126
Description
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 2.5V
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 23 200.0 Step 2.8 A 2.5VDC
EDA/CAD Models
QSH5718-56-28-126 Models
Size / Dimension
Square - 2.220" x 2.220" (56.40mm x 56.40mm)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Voltage - Rated
2.5VDC
Coil Resistance
0.9 Ohms
Current Rating (Amps)
2.8 A
Rotor Inertia
300gcm²
Accuracy
±5%