LM4040DEX3-3.3+T
DigiKey Part Number
LM4040DEX3-3.3+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4040DEX3-3.3+TCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4040DEX3-3.3+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040DEX3-3.3+T
Description
IC VREF SHUNT 1% SC70-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±1% 15 mA SC-70-3
EDA/CAD Models
LM4040DEX3-3.3+T Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
50µVrms
Current - Cathode
70 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%