KW DELPS2.RA-TIVH-FK3PM3-Z555-10-S
DigiKey Part Number
475-KWDELPS2.RA-TIVH-FK3PM3-Z555-10-STR-ND - Tape & Reel (TR)
475-KWDELPS2.RA-TIVH-FK3PM3-Z555-10-SCT-ND - Cut Tape (CT)
475-KWDELPS2.RA-TIVH-FK3PM3-Z555-10-SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED WHITE DIFFUSED SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 2.9V 2-SMD, Flat Leads
Category
Lens Size
1.23mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.9V
Series
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Color
Yellow
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.40mm L x 1.30mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.70mm