F3311A7H121024E200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | F3311A7H121024E200 |
Description | CONN FFC FPC 24POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | F3311A7H121024E200 Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Contact Finish Gold |
Series | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Actuator Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
Part Status Active | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Voltage Rating 50V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 24 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 3.00µin (0.076µm) |
Termination Solder | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.040" (1.02mm) | Mating Cycles 20 |