DAM15S043 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DAM15S043
DigiKey Part Number
DAM15S043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15S043
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold, GXT™
Part Status
Active
Ingress Protection
Harsh Environment
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C