98417-G61-10ULF
DigiKey Part Number
98417-G61-10ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98417-G61-10ULF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98417-G61-10ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)