10164521-R181000LF
DigiKey Part Number
609-10164521-R181000LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10164521-R181000LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10164521-R181000LF
Description
FLEXLOCK 3.20MM 18P RA THT HEADE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 18 position 0.126" (3.20mm)
EDA/CAD Models
10164521-R181000LF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Insulation Height
0.394" (10.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
40.0µin (1.02µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
4A
Termination
Solder
Voltage Rating
48VDC