10142348-010LF
DigiKey Part Number
609-10142348-010LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10142348-010LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
10142348-010LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.096" (2.43mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Terminal Position Lock (TPA)
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.100" (2.54mm)