NFD17B25SB4E1CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
NFD17B25SB4E1CA
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
NFD17B25SB4E1CA
DigiKey Part Number
664-NFD17B25SB4E1CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFD17B25SB4E1CA
Description
D-SUB 25 PIN SOCKET, VERTICAL PC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NFD17B25SB4E1CA Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C