YK4410303000G
YK4410303000G
YK4410303000G
DigiKey Part Number
YK4410303000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK4410303000G
Description
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.374"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YK4410303000G Models
Category
Wire Gauge
10-22 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Top Termination
Screws with Captive Plate
Series
Bottom Termination
PC Pin
Packaging
Bulk
Barrier Type
3 Wall (Tri)
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
3
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
3
Mounting Type
Through Hole
Pitch
0.374" (9.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Thermoplastic
Current Rating (Amps)
30A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V