TC0423620000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Conta-Clip, Inc.
Conta-Clip, Inc.
Altech Corporation
On Shore Technology Inc.
In Stock: 705
On Shore Technology Inc.
Image for TC0423620000G is not available
TC0423620000G
DigiKey Part Number
TC0423620000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC0423620000G
Description
TERM BLK 4P SIDE ENT 5.08MM PCB
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
4
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V