AZ9322-1BH-24D
DigiKey Part Number
3385-AZ9322-1BH-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9322-1BH-24D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NC (1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
15 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tray
Coil Insulation
Class B
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NC (1 Form B)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
15 A
Relay Type
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Resistance
1600 Ohms