AZ8521PS-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Image for AZ8521PS-12 is not available
AZ8521PS-12
DigiKey Part Number
3385-AZ8521PS-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ8521PS-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
EDA/CAD Models
AZ8521PS-12 Models
Category
Termination Style
Gull Wing
Manufacturer
American Zettler
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
3 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
3 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
CUR, UL
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
8.3 mA