AZ2150-1AE-24DE
DigiKey Part Number
3385-AZ2150-1AE-24DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2150-1AE-24DE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
12 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
12000VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
36.4 mA
Coil Resistance
660 Ohms