AB-FH01206-19712-XA1-12S
DigiKey Part Number
2007-AB-FH01206-19712-XA1-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-FH01206-19712-XA1-12S
Description
LED MOD AB-FH RGB LNR STRIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
85lm Red, 140lm Green, 50lm Blue
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Current - Test
1.16A Red, 1.16A Green, 1.16A Blue
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Strip
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V Red, 12V Green, 12V Blue
Part Status
Active
Lumens/Watt @ Current - Test
17 lm/W Red, 35 lm/W Green, 10 lm/W Blue
Type
LED Module
Features
IP67
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Size / Dimension
304.80mm L x 12.00mm W
Wavelength
628nm Red, 523nm Green, 445nm Blue
Height
6.00mm