ACS773LCB-100B-PFF-T
DigiKey Part Number
ACS773LCB-100B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS773LCB-100B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 100A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
EDA/CAD Models
ACS773LCB-100B-PFF-T Models
Category
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Mfr
Response Time
2.5µs
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
15mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
For Measuring
AC/DC
Polarization
Bidirectional
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Sensitivity
13.2mV/A
Supplier Device Package
5-CB Module
Frequency
DC ~ 200kHz
Base Product Number
Linearity
±0.9%