ACS758LCB-050B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-1320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS758LCB-050B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 50A 5-CB
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS758LCB-050B-PFF-T Models
Category
Accuracy
±2%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
13.5mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
40mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%