ACS711KLCTR-25AB-T
DigiKey Part Number
620-1373-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1373-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1373-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS711KLCTR-25AB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 25A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS711KLCTR-25AB-T Models
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±5%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4.6µs
Current - Supply (Max)
5.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
55mV/A
Supplier Device Package
8-SOIC
Frequency
DC ~ 100kHz