C2E-12.000-8-2050-A-X1-R
DigiKey Part Number
3997-C2E-12.000-8-2050-A-X1-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
3997-C2E-12.000-8-2050-A-X1-RCT-ND - Cut Tape (CT)
3997-C2E-12.000-8-2050-A-X1-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2E-12.000-8-2050-A-X1-R
Description
CRYSTAL 12MHZ 8PF SMD AEC-Q200
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 8pF 200 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2E-12.000-8-2050-A-X1-R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Load Capacitance
8pF