SW-R2-1A-F-LR13-2
DigiKey Part Number
2057-SW-R2-1A-F-LR13-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW-R2-1A-F-LR13-2
Description
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Rocker Switch SPST 10A (AC) 125 V Panel Mount, Snap-In
Category
Actuator Type
Concave (Curved) - Illuminated
Mfr
Color - Actuator/Cap
Red
Series
Actuator Marking
O -
Packaging
Bag
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 19.20mm x 13.00mm
Switch Function
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
Electrical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V